Historia chirurgii plastycznej w Polsce i na Świecie

Początki chirurgii plastycznej większości z nas kojarzą się z XX wiekiem, lecz operacje plastyczne mają za sobą znacznie dłuższą historię. Już w starożytnym Egipcie wykonywano operacje rekonstrukcyjne. Ok. 1000 r. p.n.e. dziedzina medycyny pozwalająca naprawić wygląd pojawiła się w Indiach i to właśnie stamtąd pochodzi pierwszy zbiór tekstów medycznych nt. chirurgii plastycznej – Sushruta samhita. Ponieważ tamtejsze prawo skazywało złodziei na obcięcie nosa, nie brakowało chętnych na plastykę tej części twarzy. Operacja stanowiła jedyną szansę na odzyskanie normalnego wyglądu. Do rekonstrukcji nosów w tamtych czasach służyła własna skóra pacjenta, pobrana przykładowo z czoła.

Kult piękna w czasach starożytności nie ograniczał się do Egiptu i Indii. Grecy i Rzymianie również zaczęli wykorzystywać chirurgię do zmiany wyglądu ciała. Ok. I w. p.n.e. przywracali oni piękno poturbowanym podczas walk gladiatorom.

Postęp chirurgii plastycznej zwolnił nieco tempo w średniowieczu. Dopiero w XVI wieku poczyniono kolejne kroki w kierunku rozwoju tej dziedziny medycyny, próbując kolejnych operacji rekonstrukcji nosa. Prawdziwy rozkwit chirurgii plastycznej przypadł jednak dopiero na wiek XIX. Do 1845 roku mówiło się jedynie o operacjach rekonstrukcyjnych, ale w tym roku w dziedzinie chirurgii plastycznej zdarzyło się coś ważnego – Johan Friedrich Dieffenbach przeprowadził pierwszą operację o celu czysto estetycznych. Po tym zabiegu katalog operacji zmieniających wygląd człowieka systematycznie rósł – pierwsze operacje pomniejszania lub powiększania piersi, plastyka powłok brzusznych oraz cały szereg operacji, o których nawet nie śniło się starożytnym.

Potrzeba matką wynalazków – okres wojen światowych przyniósł tysiące rannych, okaleczonych i oparzonych. Lekarze dwoili się i troili, by opracować nowe metody rekonstrukcyjne. To był okres prawdziwego rozkwitu chirurgii plastycznej.

W latach 60. i 70. XX w. chirurgię plastyczną pokochali aktorzy, muzycy, ludzie sławni, których wizerunek do dziś pozostaje symbolem. W tych czasach zabiegi te należały do bardzo kosztownych, dlatego stać na nie było tylko elitę. Temat chirurgii plastycznej był tabu, bo każdy kto piękniał na ekranach wolał by sądzono, że ta uroda jest darem natury, a nie dziełem sprawnej ręki i skalpela. Do sław, które w tajemnicy poprawiły swą urodę należała między innymi Marilyn Monroe. Gwiazda poprawiła kształt nosa i podbródka, na co dowodem są ujawnione zdjęcia rentgenowskie. Mistrzynią metamorfozy była jednak Marlena Dietrich, która nie tylko schudła i przefarbowała włosy, ale także zdecydowała się na korekcję nosa i często stosowała taśmę chirurgiczną, przy pomocy której naciągała swą starzejącą się twarz, zapewniając sobie efekt liftingu.

Pierwsze ośrodki chirurgii plastycznej powstały w Europie dopiero w latach 30. XX wieku.

W Polsce pionierem tej dziedziny medycyny był Stanisław Michałek-Grodzki, który w 1951 roku otworzył pierwszy oddział zajmujący się chirurgią plastyczną w Polanicy-Zdroju. To, co zaczął Michałek-Grodzki, kontynuował Micha Krauss, jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. W latach siedemdziesiątych XX w. Klinika Chirurgii Plastycznej przeniesiona została do Warszawy.

Dziś dostęp do chirurgii plastycznej jest bardzo szeroki. Kliniki rywalizują o pacjenta, a najlepszą rekomendacją dla nich jest doświadczony chirurg, obdarzony dobrymi opiniami pacjentów. Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej zdają się być domeną kobiet, jednak operacje o celach rekonstrukcyjnych lub estetycznych są równie potrzebne i popularne wśród dzieci oraz mężczyzn. Najmłodsi, dzięki możliwościom chirurgii plastycznej, otrzymują szansę na normalne życie w przyszłości. Korygowanie wad wrodzonych, leczenie blizn, operacyjne leczenie rozszczepienia wargi lub podniebienia, plastyka uszu – to tylko kilka przykładowych operacji, do których kwalifikuje się nawet bardzo młodych pacjentów.

Wśród panów popularnymi operacjami z zakresu chirurgia plastyczna są: plastyka ucha, nosa, powiek i zabieg ginekomastii, który ma na celu przywrócenie męskiego wyglądu klatki piersiowej. Zapoznaj się z szczegółowymi informacjiami na stronie CM BIENIEK z Wrocławia | Chirurgia Plastyczna