Chirurgią plastyczną nazywamy dziedzinę medycyny zajmującą się defektami ciała, jego zniekształceniami i ubytkami, której nazwa wywodzi się od greckiego słowa „plastikos”, oznaczającego „formowanie”. Jej zadaniem jest zniwelowanie wad i zniekształceń różnego rodzaju występujących na twarzy lub ciele. Celem chirurgii plastycznej może być uzyskanie efektu kosmetycznego lub rekonstrukcja.
Do zmian, których naprawienie umożliwia chirurgia rekonstrukcyjna należą m.in. głębokie i rozległe blizny po oparzeniach, wady wrodzone w obrębie twarzy (takie, jak rozszczepienie wargi), amputacje i otwarte ubytki tkanek.
Chirurgia estetyczna (kosmetyczna) nie ratuje życia, lecz zapewnia widoczną poprawę wyglądu ciała, przykładowo poprzez usunięcie lub minimalizację zewnętrznych oznak starzenia się. Jej efekty bardzo często są spektakularne, choć o tych ostatecznych mówić można zwykle po wielu miesiącach od operacji. Chirurgia plastyczna cofa dla nas czas, poprawia kształty i wygląd wybranych części ciała. Najczęściej przeprowadzane operacje plastyczne to powiększenie biustu, lifting i plastyka różnych części ciała. (https://chirurgia-plastyczna.wroc.pl/ )
Dążenie do doskonałości i wszechobecny kult piękna sprawiają, że liposukcja, czy lifting to dla niektórych rutynowy zabieg, wywołujący tyle samo emocji, co wizyta u dentysty. Dopóki w pogoni za idealnym wyglądem zachowujemy umiar i rozsądek, wszystko zmierza ku lepszemu – lepiej czujemy się we własnym ciele, a lubiąc samego siebie, jesteśmy szczęśliwsi i bardziej spełnieni. Jeśli jednak przekroczymy cienką granicę między rozsądkiem a obsesją na punkcie wyglądu, możemy wydłużyć listę planowanych zabiegów do nieskończoności i nigdy nie powiedzieć sobie ?dość? – nawet gdy uzyskane efekty, będą bardziej przerażać niż zachwycać.
Z zabiegami z zakresu chirurgii plastycznej związany jest czas rekonwalescencji, który dzieli się na:
- wczesny okres rekonwalescencji – trwający do 2 tygodni, podczas którego pacjent nie uczestniczy w życiu codziennym;
- późny okres rekonwalescencji – okres oczekiwania na ostateczny efekt zabiegu, trwający do roku.
Chirurgia plastyczna (powiększanie piersi, biustu) dla wielu osób jest jedyną szansą na zaakceptowanie i polubienie własnego ciała, pozbycie się kompleksów, czy normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Zabiegi poprawiające nasz wygląd z pewnością mają także aspekt terapeutyczny, ale zbyt wysokie oczekiwania wobec efektów operacji i brak satysfakcji z osiągniętego efektu może mieć odwrotny skutek, którego skrajną postacią jest depresja. Z tego powodu tak ważne są spotkania pacjenta z chirurgiem przed zabiegiem. Podczas nich dochodzi do konfrontacji oczekiwań pacjenta z możliwościami chirurga.
Więcej przeczytasz na: chirurgia plastyczna wrocław – dr Piotr Knast – specjalista chirurg plastyk